Co je to VPS server?
Datové centrum
Datové centrum (též datacentrum, označením DC) je zařízení, které je navrženo tak, aby jeho serverovna svým fyzickým serverům osazeným v tzv. „rackových skříních“ poskytovala zajištění nepřetržitého provozu prostřednictvím zabráněním proti vniknutí či odcizení serverů, záložních bateriových zdrojů a dieselových agregátů, záložních připojení do páteřní sítě a dalších mechanizmů. Důležité je též poskytování fyzickým serverům správného zázemí, tedy bezprašnost, správnou vlhkost teplotu a cirkulaci vzduchu. Díky cirkulaci vzduchu (odvádění teplého a přivádění chladného) dochází k chlazení serverů, což serverům umožňuje správný výkon. Velká teplotní zátěž komponentám serveru škodí, snižuje jim životnost a výpočetní výkon serveru.
Fyzický (dedikovaný) server
Fyzický (dedikovaný) server je obdoba počítače, který je určen pro velká zatížení, obsahuje vysokovýkonné komponenty, které jsou obvykle redundantní pro eliminaci výpadku provozu serveru při selhání některé komponenty. Každý takový server by měl obsahovat nejméně dva moduly operační paměti, dvě síťové karty, dva pevné disky, dva napájecí zdroje apod. Redundance napájecích zdrojů a síťových karet funguje oboustranně při výpadku konektivity/el. energie i při selhání samotné komponenty. Dříve na fyzických serverech běželi přímo webové a jiné služby. V dnešní době mají fyzické servery tak velký výkon, že bývá kontraproduktivní celý supervýkonný server použít jako aplikační server pro provoz konkrétních "koncových" služeb, obvykle by docházelo k mrhání prostředky pro zbytečné předimenzování výkonem, kdy má server k dispozici zbytečně velký výkon. Fyzické server jsou vzájemně plně odděleny, sdílí mezi sebou pouze prostředky datacentra.
Virtuální privátní server
Virtuální privátní server (označením VPS) je softwarově oddělená část fyzického serveru, má vlastní oddělený systém, diskový prostor a výkon. Sdílí konektivitu fyzického serveru s ostatními virtuálními servery, dále může sdílet výkon disku či diskového pole, CPU, i operační paměť, záleží na způsobu virtualizace a vytvoření virtuálního prostředí. U nás výkon CPU a RAM serveru garantujeme. Vzhledem k efektivnějšímu využívání infrastruktury se většině firem nevyplatí provozovat vlastní server kvůli vysoké pořizovací ceně a nemalým provozním nákladům, případně vysokým nákladům se zařizováním vlastní serverovny, kterou obvykle tvoří zamknutá místnost uvnitř firmy s klimatizací, která neumí serverům zajistit takovou dostupnost jako datacentrum. Oproti tomu VPS má nulové pořizovací náklady a jeho provoz stojí zlomek ceny provozu fyzického serveru i přes dostačující výkon, který se dá snadno dimenzovat dle potřeby, nedochází tedy k plýtvání prostředky. Veškeré služby tedy obvykle běží až na takovýchto virtuálních serverech, které se na fyzickém serveru zřizují podle potřeby. Díky jejich vzájemnému systémovému oddělení, je tak infrastruktura více odolná vůči selhání všech systémů najednou, ale náročnější na správu.
Webhostingový server
Webhostingový server software na fyzickém nebo virtuálním serveru, který obvykle pomocí webového rozhranní umožňuje prostřednictvím GUI spravovat konfiguraci serveru a dalších služeb jako webového serveru, poštovního serveru pro webmail, databázového serveru, jmenného serveru apod. Umožňuje tedy snadné vytváření oddělených prostředí pro jednotlivé webové aplikace.