Jak funguje VPS server?
VPS server se tváří díky tzv. vizualizaci jako fyzický server, má vlastní HW a SW vybavení. Operačním systémem bývá obvykle Linux v rámci nějaké linuxové distribuce. Mezi nejpopulárnější distribuce používané pro servery ve firemních prostředích je CentOS, případně Ubuntu/Debian a z placených Red Hat Enterprise Linux. Tento systém zpravidla nepotřebuje grafické prostředí, nicméně pracovní plochu je možné do serverů doinstalovat. Zkušení serveroví administrátoři to považují za nadbytečnost, která při práci zdržuje, zatímco začátečníci, kteří nejsou tolik zběhlí v příkazové řádce, raději klikají myší.
Díky oddělenému virtuálnímu prostředí je možné škálovat výkon serveru dle potřeby, nedochází tam k plýtvání prostředky či financí za pronájem fyzického (dedikovaného) serveru. Z toho důvodu lze na virtuálním serveru provozovat téměř jakékoliv aplikace webhostingové servery, webové servery, databázové servery, poštovní servery, jmenné servery, print servery, proxy servery, herní servery, monitoring čehokoliv, zkrátka všechno je potřeba, aby bylo dostupné online nepřetržitě. Vyjma některých poskytovatelů, kteří poskytují VPS servery v agregaci, takové VPS bývá obvykle vhodné tak maximálně pro webový hosting nenáročného málo navštěvovaného webu. U nás svým klientům garantujeme výkon CPU a RAM. Více informací naleznete v článku co je to VPS.
Práce s linuxem je podobná jako ve Windows, příkazovou řádku a principy fungování mají stejný s tím rozdílem, že máte ke všemu přístup do zdrojových kódů všech aplikací, takže můžete systém využívat svobodně, bez nějakého dozoru třetích stran, bez přehledu co která aplikace přesně na pozadí dělá. V podstatě se postupným získáním zkušeností dá svépomocí naučit jak si na zakoupením VPS serveru spustit nějaké služby, běžné služby nainstalujete snad na každou linuxovou distribuci, návodů krok za krokem existují miliony a instalace ve své podstatě není složitější než next-next-next. S tím, že veškerá konfigurace neprobíhá přes GUI, ale pomocí proměnných uložených v konfiguračních souborech. Není však vhodné jen si nějak ušmudlat server podle nějakého návodu. Pokud má server správně fungovat třeba i desítky let je potřeba si o Linuxu a jeho správě něco přečíst. Naučit se pracovat s bezpečnostními zásadami, firewallem, aktualizacemi, apod.